POSLOVNOST
Meni

DO IT
DO IT – jednostavan proces poticanja kreativnosti
Izvor : moj-posao.net

Često tijekom poslovnih treninga čujemo kako bavljenje svakodnevnom problematikom poslovanja uništava kreativnost naših klijenata, kako su preopterećeni da bi bili kreativni u svom poslu, nemaju vremena i jednostavno više ne znaju na koji način generirati nove ideje.

Postoji zaista čitav niz tehnika poticanja kreativnog mišljenja, primjenjivih ovisno o željenom kreativnom procesu, a cilj primjene je da vam pomognu pri osmišljavanju kreativnih i maštovitih rješenja problema i da uvidite mogućnosti koje bi vam možda promakle.

Naravno, ovdje govorimo o tehničkoj kreativnosti, stvaranju novih teorija, tehnologija ili ideja, nasuprot umjetničkoj kreativnosti koja je izvan dosega tehnika o kojima govorimo.

Predstavljamo vam DO IT, proces koji je zanimljiv zato što objedinjuje više pristupa poticanja kreativnosti ali i naglašava nužnost praktične primjene kako ideja ne bi ostala – samo ideja.



Svako slovo ove kratice znači:

Definiraj problem
Otvoreno razmišljaj
Identificiraj najbolje rješenje
Transformiraj

Zvuči jednostavno, no pogledajte kako bi se trebalo kretati kroz ove korake:

Definiraj problem: najčešće se griješi u samom definiranju problema, zato obratite pažnju da zaista prepoznate problem a ne posljedice. Postavljate pitanje zašto je uopće došlo do problema, ako je prevelik pokušajte ga razdvojiti na niz manjih problema i izdvojiti gorući. Pokušajte problem opisati u najviše dvije riječi i izaberite najtočniji opis.

Otvoreno razmišljaj: i u ovom koraku postoji "catch", najčešće smo skloni prihvatiti prva rješenja koja nam padnu na pamet i čine se iole primjenjivima. Zato u ovom koraku nemojte razmišljati o primjenjivosti ideja, nemojte vrednovati ideje – samo ih zapisujte u nevezanom slijedu. Primijenite brainstorming i ne zaboravite - čak i ideje koje vam se čine loše na prvi pogled mogu iznjedriti nove, prihvatljive.

Identificiraj najbolje rješenje: možda će vam se činiti da je najbolje moguće rješenje ono koje se na prvi pogled doima takvim; nemojte odbaciti druga prije no što ih detaljno ne proučite. Korak donošenja odluke iznimno je važan i težak dio procesa, možda će vam pomoći ako ne izgubite iz vida krajnji cilj kojeg želite postići.

Transformiraj: sada ste prepoznali problem i ustanovili najbolje moguće rješenje za njega, preostaje vam "samo" implementacija rješenja... Upravo ovaj korak može biti najzahtjevniji i puno kreativnih ljudi jednostavno odustane u fazi transformiranja idejnog rješenja u stvarni život. Počnite tako da napravite akcijski plan, ako je potrebno nacrtajte vremenski slijed primjene i naravno, kontrolirajte svaku fazu. Tek sada se možete posvetiti izradi primjenjivih varijanti i provedbi planiranoga.

Koliko god jednostavno zvučao, proces DO IT u sebi krije čitav niz alata koji se koriste u svakom koraku: u fazi definiranja problema postoje metode kojima se možete koristiti kako biste kvalitetno veći problem razdvojili na niz manjih; prilikom otvorenog razmišljanja mogu se koristiti poticaji lateralnog mišljenja; kada ste u potrazi za pravim rješenjem svakako pomažu tehnike za donošenje odluke a i u koraku transformiranja rješenja postoje metode izrade planova, od najjednostavnijeg TO DO popisa do projektnog planiranja.

Kontaktirajte poslovnog trenera i zatražite program koji će biti prilagođen poticanju kreativnosti i vašim potrebama.



Preokret 2008
Free Web Hosting