Meni
KIČMA
Skolioza

Skolioticno loše držanje (skolioza) karakteriše razlicita visina ramena i lopatica i asimetrija trouglova stasa. Teže se uocava jer dete nije pogrbljeno pa nekada prode jako mnogo vremena dok deformitet ne postane vidljiv. Ako se ne radi o vec formiranim deformitetima koji bi zahtevali ortopedski tretman, fizijatar ce preporuciti korektivnu gimnastiku, bavljenje sportom, pre svega plivanjem i korigovanje loših navika u držanju...

Vežbe za korekciju skolioticnog lošeg držanja

Vežbe opisane u tekstu ispod predstavljaju deo programa za korekciju skolioticnog lošeg držanja koji se sprovodi u "Centru za korektivnu gimnastiku i fizikalnu terapiju". Potpun program se sastoji iz 47 vežbi gde se svaka vežba izvodi sa po 10 ponavljanja. Uz opis svake vežbe, ovde je priložen i kratak isecak iz filma sa vežbama za korekciju skolioticnog lošeg držanja koji prikazuje pravilno izvodenje vežbe. Vežbe su prikazane za slucaj leve skolioze. U slucaju desne skolioze vežbe treba izvoditi u suprotnu stranu.

1. Iz pocetnog položaja sa opruženim rukama - desnom pored glave a levom u stranu - istežemo obe ruke istovremeno bez podizanja sa podloge.

2. Iz istog pocetnog položaja, uz fiksaciju karlice, podižemo gornji deo tela i ruke sa podloge.

3. Iz pocetnog položaja sa osloncem na šakama i fiksiranim potkolenicama podižemo ruke pored trupa uz kratak izdržaj i vracamo ih na podlogu. Pri izvodenju vežbe potkolenice, natkolenice i trup treba da zadrže medusoban položaj bez pomeranja (pod uglom su od 90 stepeni).

4. Iz pocetnog položaja sa prekrštenim rukama pokušavamo da sastavimo prste na ledima.

5. Iz pocetnog položaja na ledoma sa savijenim kolenima podižemo trup, ruke i istovremeno opružamo potkolenice.

Vrh strane

Free Web Hosting