Meni
KIČMA
Vrat

Bolovi u vratu

Koliko cesto se javljaju bolovi u vratu kod ljudi?
Bolovi u vratu su toliko cesti da su postali sastavni deo života vecine odraslih osoba, posebno onih koji na poslu sede ili dugo borave u nekom prinudnom položaju, posao u kancelariji, za racunarom, studenti koji uce za stolom, ali i sportisti, cak ni fizicki radnici nisu poštedeni. Neka istraživanja su pokazala da godišnje najmanje trecina stanovništva ima bol u vratu. Kod vecine je to po drugi put ili je bol vec hronican.

Šta su uzroci ovim bolovima?
Retko su to neke ozbiljne bolesti kao što je infekcija ili karcinom, uglavnom je uzrok mehanicke prirode, odnosno oštecenje vratnih pršljenova ili medupršljenskih diskusa ali i nepravilno držanje glave može da doprinese pojacanom bolu. Obicno traje dan-dva i to je razlog što se tome ne pridaje znacaj.

Da li se i kako može preventivno delovati na ove promene?
Najvece mogucnosti su u prevenciji lošeg držanja, dobru posturu sticemo u detinjstvu, zato treba nauciti decu pravilnom držanju narocito dok sede jer se pravilnim držanjem glave i vrata smanjuje pritisak na diskove, pršljenove i meka tkiva. Pravilan sedeci položaj podrazumeva fiziološku zakrivljenost u krstima, neutralan položaj vrata , ramena malo povijena u napred, brada paralelna sa podom. U ovom položaju mišici nisu optereceni, ali kako nije moguce sve vreme održavati ovaj položaj, neophodno je da mišici leda i vrata budu jaki kako bi pomogli u održavanju položaja.

Kako ojacati mišice?
Vežbama!!! Ukoliko je dijagnoza postavljena fizioterapeut ce napraviti individualan program vežbi nakon procene funkcionalnog statusa. U pocetku ce raditi zajedno sa pacijentom a onda ce ga obuciti kako bi on mogao da nastavi sa vežbanjem kod kuce. Ovo je neophodno jer su ljudi skloni preterivanju, misle da je bolje ako odmah rade sve vežbe, iako je važnije da pravilno izvode vežbe a ne veliki broj puta, rade ih po svaku cenu izazivajuci bolove, ne prave pauze izmedu pokreta što dovodi do premora, ne dišu pri izvodenju pokreta ili dišu nepravilno.

Vežbe za vratni deo kicme

1. Kretanje glavom u napred i u nazad. Vežbu ponoviti desetak puta.


2. Kretanje ramenima što više u napred i što više u nazad (dok se ne sastave lopatice). Vežbu ponoviti desetak puta.


3. Kruženje ramenima u napred i u nazad. Vežbu ponoviti desetak puta.


4. Postaviti levu ruku iza glave, desnu šaku na levi obraz. Okretati glavu na levu stranu, desnom rukom pružati otpor. Vežbu ponoviti desetak puta na jednu i na drugu stranu.

Vrh strane

Free Web Hosting